Kasılma Nedir?

Hamileliğin en büyük sorunu bence kasılmanın ne olduğunu bir türlü çözememek. Hele benim gibi daha 20. Haftanızdayken düşük tehlikesi ile bir geceyi gözlem altında geçirdiyseniz bu sorunun yanıtı sizin için daha da önemli oluyor. O korkunç geceyi anlatıp ne kendimi tekrardan üzmek ne de ikiz anne adaylarını “ay şuan bana da aynı şeyler oluyor” diye panik haline sokmak istemiyorum. Bu yüzden en baştan peşin peşin söyleyeyim öyle ani bir kan gelişi yoksa derince bir nefes alın ve sadece sakin olun. Muhtemelen bir şey yoktur. Ama çok ağrınız varsa ve kendinizi normalden daha garip belirtilere sahip hissediyorsanız bence en güzeli doğru doktora gidin.

Benim bu kasılma konusunda 25. Haftamın sonunda öğrendiğim en önemli şey, o karın hemen hemen her gün semsert olup şişecek ve senin yapabileceğin tek şey katlanmak. Tabii ben bu gerçeği kabullenene kadar en az 10 ayrı panik atak geçirmişimdir… Bu sebeple hissettiğim ve her defasında doktorum tarafından “normal, panik yok, sadece izle” talimatları ile karşılaşmama neden olan belirtileri sizlere yazıyorum; öncelikle o karın sanki az sonra yırtılacak gibi geriliyor. Beraberinde ara ara sanki içerden biri bıçak batırıyor gibi bir hafif acı hissi, sonrasında ise hafif bir uyuşma. İşte tam olarak ben bunları hissederken aklımdaki soru her defasında “Yaramazlar üzecek mi beni?” oluyor. Netice olarak da canım doktoruma durumu danıştığımda ise aldığım yanıt hep kasılma var mı oluyor. E iyi de ben kasılma ne bilmiyorum ki yanıt vereyim… İşte bu noktada çevremdeki taze anneler devreye giriyor.

Kasılma;

  • Çok ağır ve katlanılamayacak bir regl ağrısı gibidir.
  • Karnın çok sert olur ve düzenli aralıklarla ve artarak kramplar girer, ayrıca şiddetli ağrı da hissedersin.
  • O ağrının tarifi yok mümkün değil, imkânsız yani. Bence gerçekten olunca kesin anlarsın. Çok farklı. Bayağı hem de.

Evet benim taze annelerden aldığım birbirine yakın olan üç farklı tanım buydu. İnternette ise kasılma için herhangi bir tanım yapılmazken neyin kasılma olmadığını anlamak için birçok yöntem var. Misal pozisyonunu değiştir ve geçiyorsa kasılma değildir. Ya da bol su iç, bir de ılık duş al azalıyorsa kasılma değil. En önemli sır ise “ağrı yoksa ya da şiddeti artmıyorsa” kasılma değil.

Peki o zaman bu lanet gerginlik neden? Yanıt aslında çok basit: “Rahim büyüyor, bebekler büyüyor da ondan.” Ayrıca benim bu gerginlik için bir başka tespitim de eğer o gün oğlanlar içeride çok fazla tepindiyse, o gün kesin karında gerginlik olacak. Bu aralar ise bir başka bir sebep üzerinde duruyorum. Oğlanlar mideye pek fazla yer bırakmadığı için tek seferde tam bir öğün yiyince de bu gerilme olabiliyor gibi geliyor. Nitekim Google amca da aynı fikirde. Bu yüzden yeni bir deney üzerinde çalışıyorum =) Bu deney sürecinde öğünlerimi 5-6’ya çıkardım ve her öğün sadece 3-4 yemek kaşığı hatta daha da az ve hafif şeyler yemeye özen gösteriyorum. Bu şekilde de alanı iyice daralmış olan mideme sindirim kolaylığı sağlamış olduğuma inanıyorum. Birkaç gün sonra bu denememle ilgili yorumlarımı da buraya eklerim. He tabi bir de kabızlık meselesi var. Alan daralması sadece mideyi etkilemiyor. Bağırsaklarda kendine yer bulamıyor. Dolayısıyla bu gerginlik için kabızlığa da dikkat etmek gerek gibi. Bu konu için de benim en büyük destekçim “duphalac şurup”. İlk başta işe yaramadığına inanmış olsam da sonradan etkisini düzenli kullanım ile gösterdiğini öğrendim. Şu an kendisi en yakın destekçilerimden olur.

Yani diyeceğim o ki; canım hamişlerim bu kasılma konusunda en kritik konu sürekli artan bir ağrının var olup olmadığına dikkat etmek diye düşünüyorum. Ancak yine de belirtmeliyim ki bu tamamen benim tıbbi olamayan ve deneyim kaynaklı görüşümdür. Siz yine de olağan dışı her durumda hekiminize bu konuyu danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir